Fotoğraf makinesi denildiğinde ilk akla gelen markalardan Canon yeni aynasız fotoğraf makinelerini tanıttı. Canon EOS R5 ve Canon EOS R6 olarak adlandırılan cihazlar, 8K çekimden gövdeden stabilizasyona kadar önemli özelliklere sahip.

Canon EOS R5 özellikleri

45 Megapiksel CMOS sensöre ev sahipliği yapan R5, 100 – 51200 arasında ISO seçeneği ile karşımıza çıkıyor. EOS R ile kıyasladığımızda video kayıt konusunda sınırları ortadan kaldıran Canon bu cihaz ile 8K çözünürlükte 10 bit RAW video kaydı yapabilmeye imkan tanıyor. 59.94 FPS’de 4K DCI kayıt yapmakta mümkün. R5’in oda sıcaklığında 20 dakika boyunca 8K video kaydı yapabildiği belirtiliyor.

R5 modeli gücünü DIGIC X işlemciden alıyor ve makinede iki adet SD kart yuvası yer veriyor. Bununla birlikte, 3,2 inçlik LCD hareketli ve dokunmatik ekran bulunuyor.

Vizör tarafında ise 5 milyonun üzerinde noktaya sahip OLED elektronik vizör kullanılmış. Makinenin lenssiz gövde ağırlığı ise 738 gram şeklinde.

Bu modelde elbette kablosuz bağlantı bulunuyor ve bu sayede görüntüleri aktarmak kolay ve hızlı bir hale gelebiliyor. Bu güçlü modelin ABD’deki başlangıç fiyatında 3 bin 899 dolar olacağı söyleniyor.

Profesyonel kullancıların ilgisini çekebilecek olan bu model, Türkiye’de 35 bin ile 40 TL arasında değişen bir fiyata satılacağı düşünülüyor.

Canon EOS R5 modelinin Lite versiyonu olarak gösterilse de Canon EOS R6 modeli de oldukça dikkat çekiyor. Bu ürün de tasarımsal açıdan aynı. Ekran tarafında hareketli ve aynı şekilde LCD bir ekran bulunuyor. Fotoğraf makinesi birçok kişinin de beklediği görüntü sabitleme özelliğinin yanında bir de 20 Megapiksellik tam kare CMOS sensörüyle geliyor.

Canon EOS R6 da gücünü DIGIC X işlemciden alıyor ve vizör tarafında elektronik özellikte ve yüksek performanslı Dual Pixel CMOS AF otomatik netleme sistemi yer alıyor.

Canon EOS R6 özellikleri ve fiyatı

İsimlendirmeye bakıldığında daha gelişmiş bir model gibi görünüyor olsa da, EOS R6 daha uygun fiyatlı bir seçenek. Bu kapsamda 8K video çekim özelliğine ilgi duymayan kullanıcılar R5 ile hemen hemen aynı tasarıma sahip olan, ancak 1D X Mark III’te yer alan 20.1 Megapiksel çözünürlüğündeki sensörü kullanan EOS R6’yı tercih edebiliyor.

4K çözünürlükte 60 FPS, Full HD çözünürlükte 120 FPS video kaydı yapılabiliyor. Yine dokunmatik bir ekran kullanılıyor, ancak boyutu 3 inç seviyesine iniyor.

Üst modeline göre tahmin edebileceğiniz üzere daha hafif olan bu model, 680 gram ağırlığında. Yine R5 modeli gibi iki SD kart yuvasına yer verilmesiyle dikkat çekiyor. Canon EOS R6 modelinin ise fiyatı yaklaşık 2 bin 499 dolar seviyesinde olacak.

Kaynak: https://shiftdelete.net/canon-eos-r5-ve-r6-ozellikleri-ve-fiyati